3 min. čítania

Pleseň v trávniku je problém, s ktorým sa stretáva mnoho majiteľov záhrad, a to nielen počas vlhkých a chladných období, ale často aj v lete. Nielenže narušuje estetický vzhľad trávnika, ale môže tiež trávnik výrazne poškodiť.  V tomto článku sa dozviete, ako pleseň v trávniku rozpoznať, čo ju spôsobuje a aké kroky urobiť na jej odstránenie a pre prevenciu.

1. Ako rozpoznať pleseň v trávniku?

Pleseň v trávniku sa zvyčajne prejavuje ako sivé, biele, žlté alebo hnedé škvrny, ktoré sa môžu postupne zväčšovať. Môže sa tiež objaviť jemný biely povlak pripomínajúci pavučiny. Tento povlak je najčastejšie viditeľný ráno, keď je rosa. Ak si všimnete, že trávnik stráca farbu, je oslabený a objavujú sa na ňom vyššie uvedené príznaky, je pravdepodobné, že ide o plesňovú infekciu.

2. Príčiny vzniku plesní v trávniku

Pleseň v trávniku vzniká predovšetkým v dôsledku nevhodných podmienok prostredia a nesprávnej starostlivosti a samozrejme ideálne pre pleseň je vlhko. Medzi hlavné príčiny vzniku plesní patrí:

  • Nadmerná vlhkosť trávnika: Prílišné zalievanie alebo nedostatočné odvodnenie môže viesť k prevlhčeniu pôdy, čo vytvára ideálne podmienky pre rast plesní.
  • Zalievanie trávnika podvečer: Pri večernom zavlažovaní zostáva trávnik vlhký počas noci, čo podporuje rozvoj chorôb a plesní.
  • Nesprávne kosenie trávnika: Príliš nízke ale aj nepravidelné kosenie môžu tiež oslabiť trávnik a zvýšiť jeho náchylnosť na plesne.
  • Prehnojený trávnik: Nadmerné používanie nevyvážených vysoko dusíkatých hnojív podporuje rast trávnika, no zároveň oslabuje jeho odolnosť voči chorobám.
  1. Prípravok proti plesni ASKON
  2. Vertikutačné hrable s nožmi, prerezanie aj vyčesanie
  3. Vertikutátor s pružinami na vyčesanie plste a machu, záber 34 cm, 1500 W

3. Ako sa zbaviť plesne v trávniku?

Aby ste sa plesne v trávniku efektívne zbavili, je dôležité kombinovať viaceré metódy. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť:

  • Odstraňovanie napadnutých častí trávnika: Vyčešte fľaky s plesňou prípadne uľahnuté žlté fľaky v trávniku, aby ste zabezpečili prístup vzduchu ku koreňom. Môžete to urobiť ručne, vertikutačnými hrabľami, alebo vertikutátorom s pružinami.
  • Aplikujte postrek na plesne v trávniku: V prípade vážnych infekcií môžete použiť postrek napr. prípravok ASKON. Vždy ho aplikujte na celú plochu, aj keď sú napadnuté len časti trávnika. Následne nechajte postrek pôsobiť niekoľko dní, najlepšie týždeň. Až po tejto dobe robte ďalšie kroky.
  • Zlepšite priepustnosť vody ku koreňom:  Urobte prevzdušnenie, vertikutáciu, prípadne aerifikáciu, alebo pridajte piesok, aby ste zlepšili prietok vody ku koreňom. Zalievajte skoro ráno, aby mala voda čas vsiaknuť až do hĺbka 15 cm.
  • Dosiatie ošetrených častí trávnika: Ak je infekcia iba na niektorých miestach, nahraďte chýbajúce časti novým trávnikom alebo dosejte osivom, ktoré ste použili pri výseve.
  • Znížte zavlažovanie trávnika: Obmedzte zavlažovanie, najmä počas vlhkého obdobia. Nikdy nepolievajte trávnik denne!!! V bežných teplotách stačí max. 1 až 2 krát týždenne.
  • Pravidelné kosenie: Udržujte trávnik v správnej výške (ideálne 3-5 cm) a koste ho pravidelne, aby sa znížila vlhkosť a zlepšil prístup vzduchu.

4. Prevencia pred plesňou trávnika

Prevencia je vždy lepšia ako samotná liečba. Aby ste predišli vzniku plesní v trávniku, dodržujte nasledujúce opatrenia:

  • Správne zavlažovanie trávnika: Udržujte optimálnu vlhkosť pôdy, vyhýbajte sa prelievaniu a polievajte skoro ráno. Viac o zavlažovaní nájdete v článku: Kedy je najlepšie polievať trávnik
  • Pravidelné kosenie trávnika: Koste trávnik pravidelne a udržiavajte ho v správnej výške. Viac o kosení trávnika nájdete v článku: Starostlivosť o trávnik v lete: 3 kľúčové aspekty
  • Vyvážené hnojenie: Používajte hnojivá s vyváženým obsahom živín a aplikujte ich v správnom čase. Viac o hnojení trávnika nájdete v článku: Ako často hnojiť trávnik
  • Prevzdušňovanie pôdy: Aspoň 1x ročne, ideálne 2x ročne, prevzdušnite trávnik, aby sa zlepšil prietok vzduchu a odvodnenie. Viac o prevzdušnení trávnika nájdete v článku: Prevzdušnenie trávnika v lete

Pleseň v trávniku môže byť vážnou nepríjemnosťou, no s dôkladnou starostlivosťou a preventívnymi opatreniami sa jej dá úspešne vyhnúť poprípade ju účinne eliminovať. Dôležité je sledovať stav vášho trávnika, dodržiavať správne zásady starostlivosti a v prípade potreby rýchlo zasiahnuť. S trochou úsilia a správnymi technikami bude váš trávnik opäť zelený a zdravý.

Servisné odporúčanie

Servis, opravu, či nastavenie kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

     

     

    Kontaktné informácie

    PREDOS-BB, s.r.o.
    Kremnička 8
    974 01 Banská Bystrica

    Na servis sa môžete objednať aj e-mailom na [email protected] prípadne telefonicky na čísle 0918056173,

    V prípade, že nedvíhame telefón, obsluhujeme zákazníkov na predajni. Pre kontakt s nami zvoľte formulár alebo e-mail.

    Ponuka kosačiek

    Profesionálny
    servis a oprava strojov

    Požičovňa záhradnej techniky

    POTREBUJETE SA PORADIŤ?

    NAPÍŠTE NÁM

    Pošlite nám e-mail na [email protected].

    ZAVOLAJTE NÁM

    Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

    Miroslav Mihók

    Miroslav Mihók

    Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.